
Aero Peppermint Mini Eggs Peg Bag - 2.46oz (70g)
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Vegetable Fats (Palm, Shea, Mango Kernel, Sal, Sunflower), Whey Powder (MILK), Skimmed MILK Powder, Whole MILK Powder, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Butterfat (MILK), Whey Powder Product (MILK), Emulsifier (Lecithins), Glazing Agents (Gum Arabic, Polydextrose), Glucose Syrup, Flavouring, Colours (Copper complexes of Chlorophyllins, Curcumin), Milk Chocolate contains Milk Solids 14% minimum and vegetable fats in addition to Cocoa Butter
| Typical values | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2234kJ |
| 534kcal | |
| Fat | 29.6g |
| of which saturates | 17.7g |
| Carbohydrate | 62.4g |
| of which sugars | 62.0g |
| Fibre | 0.6g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.22g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Vegetable Fats (Palm, Shea, Mango Kernel, Sal, Sunflower), Whey Powder (MILK), Skimmed MILK Powder, Whole MILK Powder, Cocoa Butter, Cocoa Mass, Butterfat (MILK), Whey Powder Product (MILK), Emulsifier (Lecithins), Glazing Agents (Gum Arabic, Polydextrose), Glucose Syrup, Flavouring, Colours (Copper complexes of Chlorophyllins, Curcumin), Milk Chocolate contains Milk Solids 14% minimum and vegetable fats in addition to Cocoa Butter
| Typical values | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2234kJ |
| 534kcal | |
| Fat | 29.6g |
| of which saturates | 17.7g |
| Carbohydrate | 62.4g |
| of which sugars | 62.0g |
| Fibre | 0.6g |
| Protein | 4.3g |
| Salt | 0.22g |











