
Airheads Cherry - 0.52oz (15g)
Another hit from the Airheads gang! This fantastically chewy bar is bursting with bold cherry flavour, bringing a sweet and tangy kick in every bite. Bright red, irresistibly tasty, and ready to satisfy your candy cravings!
Sugar, corn syrup (MAIZE), modified starch (E1400), dextrose, modified MAIZE starch, partially hydrogenated SOYAbean oil, citric acid (E330), water, flavourings, colours: E129, E133, E110, E102.
Warning: E129, E110, E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1050 kJ / 251 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 96.2 g |
| – of which sugars | 70.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Another hit from the Airheads gang! This fantastically chewy bar is bursting with bold cherry flavour, bringing a sweet and tangy kick in every bite. Bright red, irresistibly tasty, and ready to satisfy your candy cravings!
Sugar, corn syrup (MAIZE), modified starch (E1400), dextrose, modified MAIZE starch, partially hydrogenated SOYAbean oil, citric acid (E330), water, flavourings, colours: E129, E133, E110, E102.
Warning: E129, E110, E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1050 kJ / 251 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 96.2 g |
| – of which sugars | 70.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











