
Amos Peelerz Lychee - 2.3oz (65g)
Indulge in Amos Peelerz Gummy Lychee, a fruity treat with a unique peelable twist! Don't miss out on this viral candy sensation.
Ingredients & Nutrition:
Maltose syrup (from corn), sugar, concentrated apple juice, gelatine, concentrated lychee juice, sorbitol, E330, E296, E331, carrageenan, maltodextrin, glycerol, flavouring, pectin, carnauba wax, E129, E171.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1505 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 84.0 g |
| – of which sugars | 48.0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 4.0 g |
| Salt | 0.20 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in Amos Peelerz Gummy Lychee, a fruity treat with a unique peelable twist! Don't miss out on this viral candy sensation.
Ingredients & Nutrition:
Maltose syrup (from corn), sugar, concentrated apple juice, gelatine, concentrated lychee juice, sorbitol, E330, E296, E331, carrageenan, maltodextrin, glycerol, flavouring, pectin, carnauba wax, E129, E171.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1505 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 84.0 g |
| – of which sugars | 48.0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 4.0 g |
| Salt | 0.20 g |













