
Amos Peelerz Orange Share Bag - 6oz (170g)
Indulge in Amos Peelerz Gummy Orange, a fruity treat with a unique peelable twist! Don't miss out on this viral candy sensation.
Ingredients & Nutrition:
Malt syrup, sugar, concentrated apple juice, gelatine, concentrated orange juice, sorbitol, citric acid, malic acid, sodium citrate, carrageenan, flavourings, pectin, octyl and decyl glycerate, carnauba wax, colours: E110, E104.
Warning: E110 and E104 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 80 g |
| – of which sugars | 60 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.09 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in Amos Peelerz Gummy Orange, a fruity treat with a unique peelable twist! Don't miss out on this viral candy sensation.
Ingredients & Nutrition:
Malt syrup, sugar, concentrated apple juice, gelatine, concentrated orange juice, sorbitol, citric acid, malic acid, sodium citrate, carrageenan, flavourings, pectin, octyl and decyl glycerate, carnauba wax, colours: E110, E104.
Warning: E110 and E104 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 80 g |
| – of which sugars | 60 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.09 g |













