
AriZona Chocolate Egg Cream Soda - 22oz (650ml)
AriZona x Tunnel to Towers Foundation. Inspired by a Brooklyn classic, this Chocolate Egg Cream Soda delivers an extra-fudgy flavour with no egg at all. Named for the frothy white foam that crowns the fizzy drink, this updated take includes a splash of milk for a smooth, nostalgic finish.
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup (MAIZE), cream (MILK) (skimmed MILK, sugar, cream (MILK), water, pectin, lactic acid (E270)), cocoa powder (processed with alkali), pectin, natural flavourings, phosphoric acid (E338).
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 177 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 9.9 g |
| – of which sugars | 9.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.00 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AriZona x Tunnel to Towers Foundation. Inspired by a Brooklyn classic, this Chocolate Egg Cream Soda delivers an extra-fudgy flavour with no egg at all. Named for the frothy white foam that crowns the fizzy drink, this updated take includes a splash of milk for a smooth, nostalgic finish.
Ingredients & Nutrition:
Water, glucose-fructose syrup (MAIZE), cream (MILK) (skimmed MILK, sugar, cream (MILK), water, pectin, lactic acid (E270)), cocoa powder (processed with alkali), pectin, natural flavourings, phosphoric acid (E338).
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 177 kJ / 42 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 9.9 g |
| – of which sugars | 9.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.00 g |













