
AriZona Lemon Iced Tea - 21.9 oz (650ml)
AriZona Lemon Iced Tea is the perfect blend of premium brewed black tea and the zesty flavor of ripe lemons. Smooth, refreshing, and bursting with crisp citrus goodness, it’s the ultimate thirst-quencher in every sip!
Shown by the ingredients on the label, Arizona beverages are made with premium brewed tea as the main ingredient, all ingredients are 100% natural and there are no artificial flavours or preservatives.
Ingredients & Nutrition:
Premium brewed tea (filtered water, tea extract), glucose-fructose syrup (MAIZE), citric acid (E330), natural lemon flavourings.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 169 kJ / 40 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.2 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
AriZona Lemon Iced Tea is the perfect blend of premium brewed black tea and the zesty flavor of ripe lemons. Smooth, refreshing, and bursting with crisp citrus goodness, it’s the ultimate thirst-quencher in every sip!
Shown by the ingredients on the label, Arizona beverages are made with premium brewed tea as the main ingredient, all ingredients are 100% natural and there are no artificial flavours or preservatives.
Ingredients & Nutrition:
Premium brewed tea (filtered water, tea extract), glucose-fructose syrup (MAIZE), citric acid (E330), natural lemon flavourings.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 169 kJ / 40 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 10.2 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |













