
AriZona Peach Iced Tea - 16.9fl.oz (500ml)
Think about how good it feels to bite into a ripe, cold peach. Well, you'll have that same feeling when you taste our smoothly sweet Arizona Peach Tea. Made with real black tea and real peach juice, this refreshing drink goes down easy with a brisk, clean finish.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, peach juice from concentrate (0.1%), black tea extract (0.14%), acid: E330, E296; natural flavouring; antioxidant: E300; sweetener: E960.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 126 kJ / 30 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 9.0 g |
| – of which sugars | 8.7 g |
| Fibre | 0.0 g |
| Protein | 0.02 g |
| Salt | 0.00 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Think about how good it feels to bite into a ripe, cold peach. Well, you'll have that same feeling when you taste our smoothly sweet Arizona Peach Tea. Made with real black tea and real peach juice, this refreshing drink goes down easy with a brisk, clean finish.
Ingredients & Nutrition:
Water, sugar, peach juice from concentrate (0.1%), black tea extract (0.14%), acid: E330, E296; natural flavouring; antioxidant: E300; sweetener: E960.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 126 kJ / 30 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 9.0 g |
| – of which sugars | 8.7 g |
| Fibre | 0.0 g |
| Protein | 0.02 g |
| Salt | 0.00 g |













