
Baileys Salted Caramel Mini Delights - 3.6oz (102g)
Add a touch of class to your day with Baileys Salted Caramel Mini Delights. Luxurious Salted Caramel flavoured with Bailey's Irish Cream wrapped in indulgent milk chocolate. Perfect to give as a gift, or to keep all for yourself.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, cocoa butter, unsalted butter (MILK), dried whole MILK, cream (MILK), cocoa mass, Baileys® Irish Cream Liqueur (MILK) (2.5%), flavourings, sea salt, emulsifier: lecithins (E322).
Milk chocolate contains cocoa solids 37% minimum. Milk solids 14% minimum.
May contain traces of NUTS.
Contains <0.5% alcohol. Not suitable for children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2060 kJ / 493 kcal |
| Fat | 29 g |
| – of which saturates | 18 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| – of which sugars | 48 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.40 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of class to your day with Baileys Salted Caramel Mini Delights. Luxurious Salted Caramel flavoured with Bailey's Irish Cream wrapped in indulgent milk chocolate. Perfect to give as a gift, or to keep all for yourself.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, cocoa butter, unsalted butter (MILK), dried whole MILK, cream (MILK), cocoa mass, Baileys® Irish Cream Liqueur (MILK) (2.5%), flavourings, sea salt, emulsifier: lecithins (E322).
Milk chocolate contains cocoa solids 37% minimum. Milk solids 14% minimum.
May contain traces of NUTS.
Contains <0.5% alcohol. Not suitable for children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2060 kJ / 493 kcal |
| Fat | 29 g |
| – of which saturates | 18 g |
| Carbohydrate | 53 g |
| – of which sugars | 48 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 3.0 g |
| Salt | 0.40 g |











