
Blue Raspberry Candy Snackle Box
Now this is one of our favourites! Packed full of all the best, juicy Blue Raspberry candy! We know you'll love this one!
Please note that we cannot guarantee an exact weight/number of each flavour - you will receive whatever fits in the snackle box section. This varies due to each sweet being shaped and weighted differently.
If we happen to be out of stock of a flavour (this very rarely happens!), we will exchange it for something else that is as similar as possible or more of the other flavours!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, invert sugar syrup, WHEAT FLOUR (GLUTEN), modified corn starch, pectin, palm oil, citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270), artificial flavouring, sodium lactate (E325), trisodium citrate (E331), sodium hydrogen malate (E350), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), salt, glycerine (E422), colour: E133.
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
May contain traces of SOYA and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1340 kJ / 320 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 83.0 g |
| – of which sugars | 51.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.31 g |
| Salt | 0.30g |
Blue Raspberry Dreams:
Glucose syrup, sugar, water, beef gelatine, acids: citric acid (E330), malic acid (E296); flavouring; colour: E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1364 kJ / 326 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 76.0 g |
| – of which sugars | 55.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0.36 g |
Blue Raspberry Lemonade Sour Swedish Skulls:
|
Sugar, glucose-fructose syrup, invert sugar syrup, wheat flour, corn starch, modified palm fat; acids: citric acid, tartaric acid; humectant: glycerol; potato starch, pork gelatine; artificial flavour, colours: E133. May contain traces of milk |
| per 100g | |
|---|---|
| Energy | 1643 kj388 kcal |
| Fatof which saturates | 4 g2.1 g |
| Carbohydratesof which sugars | 86 g68 g |
| Fibre | 0.2 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0.18 g |
Fizzy Blue Babies:
Glucose syrup, sugar, corn starch, water, acids: malic acid (E296), citric acid (E330); flavouring; acidity regulator: sodium citrates (E331); colour: brilliant blue FCF (E133).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1447 kJ / 345 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 85.0 g |
| – of which sugars | 75.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Blue Raspberry Bon Bons:
May contain traces of Milk,
Sugar, Glucose Syrup, Fully hydrogenated Vegetable Fat (coconut), Dextrose, Humectant (Sorbitols), Stabiliser (Gum Arabic), Maltodextrin, Acid (Citric Acid), Starch, Flavourings, Emulsifier (E471), Colour (Brilliant Blue FCF).
Made using Vegan ingredients although packed on a line which handles milk.
| per 100g | |
|---|---|
| Energy | 1633 kj386 kcal |
| Fatof which saturates | 5.3 g5.2 g |
| Carbohydratesof which sugars | 85 g61 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |
Fizzy Blue Raspberry Bricks:
sugar, glucose-fructose syrup, corn starch, water, WHEAT flour , dextrose, humectant: E420, acidifier: E330, E296; gelatin, palm fat, acidity regulator: E331; emulsifier: E471; flavouring, colouring: E133.
Per 100g -
Energy 1606kJ/378kcal
Fat 1g
Of which saturated fat 0.6g
Carbohydrates 90g
Of which sugars 57g
Protein 1.4g
Salt 0.15g
Original: $69.36
-65%$69.36
$24.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Now this is one of our favourites! Packed full of all the best, juicy Blue Raspberry candy! We know you'll love this one!
Please note that we cannot guarantee an exact weight/number of each flavour - you will receive whatever fits in the snackle box section. This varies due to each sweet being shaped and weighted differently.
If we happen to be out of stock of a flavour (this very rarely happens!), we will exchange it for something else that is as similar as possible or more of the other flavours!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, invert sugar syrup, WHEAT FLOUR (GLUTEN), modified corn starch, pectin, palm oil, citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270), artificial flavouring, sodium lactate (E325), trisodium citrate (E331), sodium hydrogen malate (E350), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), salt, glycerine (E422), colour: E133.
Warning: E133 may have an adverse effect on activity and attention in children
May contain traces of SOYA and MUSTARD
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1340 kJ / 320 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 83.0 g |
| – of which sugars | 51.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.31 g |
| Salt | 0.30g |
Blue Raspberry Dreams:
Glucose syrup, sugar, water, beef gelatine, acids: citric acid (E330), malic acid (E296); flavouring; colour: E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1364 kJ / 326 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 76.0 g |
| – of which sugars | 55.0 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 0.36 g |
Blue Raspberry Lemonade Sour Swedish Skulls:
|
Sugar, glucose-fructose syrup, invert sugar syrup, wheat flour, corn starch, modified palm fat; acids: citric acid, tartaric acid; humectant: glycerol; potato starch, pork gelatine; artificial flavour, colours: E133. May contain traces of milk |
| per 100g | |
|---|---|
| Energy | 1643 kj388 kcal |
| Fatof which saturates | 4 g2.1 g |
| Carbohydratesof which sugars | 86 g68 g |
| Fibre | 0.2 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0.18 g |
Fizzy Blue Babies:
Glucose syrup, sugar, corn starch, water, acids: malic acid (E296), citric acid (E330); flavouring; acidity regulator: sodium citrates (E331); colour: brilliant blue FCF (E133).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1447 kJ / 345 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 85.0 g |
| – of which sugars | 75.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Blue Raspberry Bon Bons:
May contain traces of Milk,
Sugar, Glucose Syrup, Fully hydrogenated Vegetable Fat (coconut), Dextrose, Humectant (Sorbitols), Stabiliser (Gum Arabic), Maltodextrin, Acid (Citric Acid), Starch, Flavourings, Emulsifier (E471), Colour (Brilliant Blue FCF).
Made using Vegan ingredients although packed on a line which handles milk.
| per 100g | |
|---|---|
| Energy | 1633 kj386 kcal |
| Fatof which saturates | 5.3 g5.2 g |
| Carbohydratesof which sugars | 85 g61 g |
| Fibre | 1.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.03 g |
Fizzy Blue Raspberry Bricks:
sugar, glucose-fructose syrup, corn starch, water, WHEAT flour , dextrose, humectant: E420, acidifier: E330, E296; gelatin, palm fat, acidity regulator: E331; emulsifier: E471; flavouring, colouring: E133.
Per 100g -
Energy 1606kJ/378kcal
Fat 1g
Of which saturated fat 0.6g
Carbohydrates 90g
Of which sugars 57g
Protein 1.4g
Salt 0.15g











