
Bugles Caramel - 3.5oz (99g)
Enjoy a unique blend of crunchy snacks coated in sweet caramel, making them a perfect treat for those craving something different and tasty.
Ingredients & Nutrition:
Degermed yellow corn meal, sugar, vegetable oil (coconut, palm, canola and/or high oleic canola), high fructose corn syrup, contains 2% or less of: salt, SOY lecithin, molasses, distilled monoglycerides, baking soda (E500), natural flavouring, rosemary extract, citric acid (E330). Freshness preserved by BHT (E321) and TBHQ (E319).
May contain WHEAT.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2237 kJ / 534 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| – of which saturates | 16.7 g |
| Carbohydrate | 63.3 g |
| – of which sugars | 33.3 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 1.58 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy a unique blend of crunchy snacks coated in sweet caramel, making them a perfect treat for those craving something different and tasty.
Ingredients & Nutrition:
Degermed yellow corn meal, sugar, vegetable oil (coconut, palm, canola and/or high oleic canola), high fructose corn syrup, contains 2% or less of: salt, SOY lecithin, molasses, distilled monoglycerides, baking soda (E500), natural flavouring, rosemary extract, citric acid (E330). Freshness preserved by BHT (E321) and TBHQ (E319).
May contain WHEAT.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2237 kJ / 534 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| – of which saturates | 16.7 g |
| Carbohydrate | 63.3 g |
| – of which sugars | 33.3 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 1.58 g |













