
Bugles Salt & Vinegar - 3oz (85g)
Get the perfect snack with Bugles Salt and Vinegar Corn Snacks. Enjoy these airy, crunchy cones alone, in a mix, or as a substitute for chips. Perfect for snacks anytime - at home, school, or work! Fun, flavourful and loved by all.
Ingredients & Nutrition:
Degermed yellow corn, corn meal, coconut oil and/or palm oil, sugar, contains 2% or less of: sodium diacetate (E262), salt, sea salt, baking soda (E500), distilled monoglycerides, baking soda, corn maltodextrin, onion powder, dextrose, monosodium glutamate (E621), modified corn starch, dried vinegar, potassium chloride, freshness preserved by BHT.
May contain MILK and WHEAT.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2197 kJ / 525 kcal |
| Fat | 24.1 g |
| – of which saturates | 15.5 g |
| Carbohydrate | 63.8 g |
| – of which sugars | 10.3 g |
| Fibre | 3.4 g |
| Protein | 3.4 g |
| Salt | 1.95 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get the perfect snack with Bugles Salt and Vinegar Corn Snacks. Enjoy these airy, crunchy cones alone, in a mix, or as a substitute for chips. Perfect for snacks anytime - at home, school, or work! Fun, flavourful and loved by all.
Ingredients & Nutrition:
Degermed yellow corn, corn meal, coconut oil and/or palm oil, sugar, contains 2% or less of: sodium diacetate (E262), salt, sea salt, baking soda (E500), distilled monoglycerides, baking soda, corn maltodextrin, onion powder, dextrose, monosodium glutamate (E621), modified corn starch, dried vinegar, potassium chloride, freshness preserved by BHT.
May contain MILK and WHEAT.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2197 kJ / 525 kcal |
| Fat | 24.1 g |
| – of which saturates | 15.5 g |
| Carbohydrate | 63.8 g |
| – of which sugars | 10.3 g |
| Fibre | 3.4 g |
| Protein | 3.4 g |
| Salt | 1.95 g |













