
Cadbury Caramilk Salted Caramel Chocolate Bar - 1.76oz (50g)
Experience the irresistible combination of smooth caramel and a hint of sea salt wrapped in rich Cadbury chocolate. Cadbury Caramilk Salted Caramel offers a decadent treat that satisfies every sweet craving.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, MILK ingredients, modified palm oil, unsweetened chocolate, modified vegetable oil, sea salt, cocoa butter, salt, emulsifier: SOYA lecithin (E322), raising agent: sodium bicarbonate (E500), calcium chloride (E509), flavourings
May contain PEANUTS and NUTS (ALMONDS, CASHEWS, HAZELNUTS).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2038 kJ / 485 kcal |
| Fat | 25.6 g |
| – of which saturates | 15.4 g |
| Carbohydrate | 61.5 g |
| – of which sugars | 51.3 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.27 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the irresistible combination of smooth caramel and a hint of sea salt wrapped in rich Cadbury chocolate. Cadbury Caramilk Salted Caramel offers a decadent treat that satisfies every sweet craving.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, MILK ingredients, modified palm oil, unsweetened chocolate, modified vegetable oil, sea salt, cocoa butter, salt, emulsifier: SOYA lecithin (E322), raising agent: sodium bicarbonate (E500), calcium chloride (E509), flavourings
May contain PEANUTS and NUTS (ALMONDS, CASHEWS, HAZELNUTS).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2038 kJ / 485 kcal |
| Fat | 25.6 g |
| – of which saturates | 15.4 g |
| Carbohydrate | 61.5 g |
| – of which sugars | 51.3 g |
| Protein | 5.1 g |
| Salt | 0.27 g |











