
Candy Paradise Fluffiez Foam Gummies Strawberry - 3.5oz (100g)
Enjoy the sweet, foamy texture of Candy Paradise Fluffiez! Soft foamy sweets in an adorable gummy bear shape!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, water, beef gelatine, pectin, acidity regulators (malic acid (E296), sodium citrates (E331), tartaric acid (E334)), thickener (hydroxypropyl distarch phosphate (E1442)), vegetable oil, glazing agent (carnauba wax (E903)), flavourings, colours (E100, E129).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1160 kJ / 277 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 65.4 g |
| – of which sugars | 43.1 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.17 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy the sweet, foamy texture of Candy Paradise Fluffiez! Soft foamy sweets in an adorable gummy bear shape!
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, water, beef gelatine, pectin, acidity regulators (malic acid (E296), sodium citrates (E331), tartaric acid (E334)), thickener (hydroxypropyl distarch phosphate (E1442)), vegetable oil, glazing agent (carnauba wax (E903)), flavourings, colours (E100, E129).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1160 kJ / 277 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 65.4 g |
| – of which sugars | 43.1 g |
| Protein | 2.5 g |
| Salt | 0.17 g |













