
Candy Pop Twix Popcorn - 1oz (28g)
Indulge in Candy Pop Twix Popcorn, a one-of-a-kind treat that blends the delightful tastes of Twix and popcorn. The indulgent Twix glaze elevates the flavour of the popcorn, creating a crave-worthy snack for those who love a mix of sugary and savoury.
Ingredients & Nutrition:
Confectionery coating (sugar, palm kernel oil, MILK powder [nonfat dry milk, whole milk powder], cocoa powder, emulsifier: SOYA lecithin; salt, natural flavouring, colour: paprika extract), popcorn, sunflower oil, cane sugar, chopped Twix® bars [milk chocolate (sugar, cocoa butter, chocolate, MILK, skimmed MILK)].
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2233 kJ / 533 kcal |
| Fat | 26.7g |
| – of which saturates | 11.7g |
| Carbohydrate | 63.3g |
| – of which sugars | 40g |
| Fibre | 6.7g |
| Protein | 3.3g |
| Salt | 0.13g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in Candy Pop Twix Popcorn, a one-of-a-kind treat that blends the delightful tastes of Twix and popcorn. The indulgent Twix glaze elevates the flavour of the popcorn, creating a crave-worthy snack for those who love a mix of sugary and savoury.
Ingredients & Nutrition:
Confectionery coating (sugar, palm kernel oil, MILK powder [nonfat dry milk, whole milk powder], cocoa powder, emulsifier: SOYA lecithin; salt, natural flavouring, colour: paprika extract), popcorn, sunflower oil, cane sugar, chopped Twix® bars [milk chocolate (sugar, cocoa butter, chocolate, MILK, skimmed MILK)].
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2233 kJ / 533 kcal |
| Fat | 26.7g |
| – of which saturates | 11.7g |
| Carbohydrate | 63.3g |
| – of which sugars | 40g |
| Fibre | 6.7g |
| Protein | 3.3g |
| Salt | 0.13g |













