
Care Bears Care-A-Lot Crew Candy Tin - 1oz (28.3g)
Brighten your day with Funshine Bear and Cheer Bear teaming up in this vibrant, collectible candy tin! Packed with 1.0 ounce of tangy lemon and strawberry sour candy hearts, this cheerful duo spreads smiles and good vibes. Full of lively flavors and nostalgic fun, it’s an ideal treat for gifting, collecting, or sharing a sweet Care‑A‑Lot hug.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, Maltodextrin, E330, Magnesium Stearate, Flavouring, Colour: E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1615 kJ / 385 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 115.4 g |
| – of which sugars | 76.9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brighten your day with Funshine Bear and Cheer Bear teaming up in this vibrant, collectible candy tin! Packed with 1.0 ounce of tangy lemon and strawberry sour candy hearts, this cheerful duo spreads smiles and good vibes. Full of lively flavors and nostalgic fun, it’s an ideal treat for gifting, collecting, or sharing a sweet Care‑A‑Lot hug.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, Maltodextrin, E330, Magnesium Stearate, Flavouring, Colour: E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1615 kJ / 385 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 115.4 g |
| – of which sugars | 76.9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |













