
Cheetos Jumbo Puffs - 9oz (254g)
Bold, cheesy flavor with a light and airy texture. Cheetos Puffs Cheese Flavoured Snacks are full of flavor and made with real cheese!
Ingredients & Nutrition:
Enriched corn meal (corn meal, ferrous sulfate, niacin, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), vegetable oil (corn, canola and/or sunflower oil), cheese seasoning (whey, cheddar cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), canola oil, maltodextrin (made from corn), flavourings, salt, whey protein concentrate, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), lactic acid (E270), citric acid (E330), colour: E110), salt.
Warning: E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 230 kJ / 55 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| – of which saturates | 0.6 g |
| Carbohydrate | 5.5 g |
| – of which sugars | <0.4 g |
| Protein | 0.8 g |
| Salt | 0.23 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold, cheesy flavor with a light and airy texture. Cheetos Puffs Cheese Flavoured Snacks are full of flavor and made with real cheese!
Ingredients & Nutrition:
Enriched corn meal (corn meal, ferrous sulfate, niacin, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), vegetable oil (corn, canola and/or sunflower oil), cheese seasoning (whey, cheddar cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), canola oil, maltodextrin (made from corn), flavourings, salt, whey protein concentrate, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), lactic acid (E270), citric acid (E330), colour: E110), salt.
Warning: E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 230 kJ / 55 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| – of which saturates | 0.6 g |
| Carbohydrate | 5.5 g |
| – of which sugars | <0.4 g |
| Protein | 0.8 g |
| Salt | 0.23 g |














