
Cheez-It Extra Toasty Grab Bag - 3oz (85g)
Ingredients & Nutrition:
Enriched wheat flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1, vitamin B2, folic acid), vegetable oil (high oleic soybean, soybean, palm, and/or canola oil), cheese made with SKIMMED MILK (skimmed MILK, whey protein, salt, cheese cultures, enzymes, annatto extract colour), salt, dextrose, paprika, yeast, paprika extract colour, SOYA lecithin.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2093 kJ / 502 kcal |
| Fat | 26.7 g |
| — of which saturates | 5.0 g |
| Carbohydrate | 56.7 g |
| — of which sugars | 0 g |
| Fibre | <3.3 g (calculated from <1g per 30g) |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.92 g (converted from sodium: 230 mg per 30g) |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients & Nutrition:
Enriched wheat flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1, vitamin B2, folic acid), vegetable oil (high oleic soybean, soybean, palm, and/or canola oil), cheese made with SKIMMED MILK (skimmed MILK, whey protein, salt, cheese cultures, enzymes, annatto extract colour), salt, dextrose, paprika, yeast, paprika extract colour, SOYA lecithin.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2093 kJ / 502 kcal |
| Fat | 26.7 g |
| — of which saturates | 5.0 g |
| Carbohydrate | 56.7 g |
| — of which sugars | 0 g |
| Fibre | <3.3 g (calculated from <1g per 30g) |
| Protein | 10 g |
| Salt | 1.92 g (converted from sodium: 230 mg per 30g) |













