
Cheez-It Original Grab Bag - 3oz (85g)
Ingredients & Nutrition:
Enriched flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1 [thiamine mononitrate], vitamin B2 [riboflavin], folic acid), vegetable oil (high oleic SOYBEAN, palm and/or canola oil with TBHQ for freshness), cheese made with MILK (skim milk, whey protein, salt, cheese cultures, enzymes, annatto extract for colour). Contains 2% or less of: salt, paprika, yeast, paprika extract, colour, SOY lecithin.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~2150 kJ / 515 kcal |
| Fat | 26.7 g |
| – of which saturates | 5 g |
| Carbohydrate | 56.7 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 2.17 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients & Nutrition:
Enriched flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1 [thiamine mononitrate], vitamin B2 [riboflavin], folic acid), vegetable oil (high oleic SOYBEAN, palm and/or canola oil with TBHQ for freshness), cheese made with MILK (skim milk, whey protein, salt, cheese cultures, enzymes, annatto extract for colour). Contains 2% or less of: salt, paprika, yeast, paprika extract, colour, SOY lecithin.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~2150 kJ / 515 kcal |
| Fat | 26.7 g |
| – of which saturates | 5 g |
| Carbohydrate | 56.7 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 2.17 g |













