
Chip Star Butter & Soy Sauce Potato Chips - 1.58oz (45g)
Satisfy your umami cravings with these Seaweed & Salt Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potato flakes, vegetable oil and fat, butter soy sauce seasoning (MILK, sugar, SOYA sauce powder, salt, hydrolysed protein, butter powder (MILK), cheese powder (MILK), yeast extract powder, bonito flakes powder (FISH)), buttermilk powder (MILK), seasoning (amino acids), flavourings, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), sweeteners: glycyrrhizin, sucralose (E955)
May contain CRUSTACEANS (shrimp, crab) and EGG.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2196 kJ / 527 kcal |
| Fat | 28.9 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.71 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satisfy your umami cravings with these Seaweed & Salt Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potato flakes, vegetable oil and fat, butter soy sauce seasoning (MILK, sugar, SOYA sauce powder, salt, hydrolysed protein, butter powder (MILK), cheese powder (MILK), yeast extract powder, bonito flakes powder (FISH)), buttermilk powder (MILK), seasoning (amino acids), flavourings, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), sweeteners: glycyrrhizin, sucralose (E955)
May contain CRUSTACEANS (shrimp, crab) and EGG.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2196 kJ / 527 kcal |
| Fat | 28.9 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.71 g |











