
Chip Star Premium Shrimp Potato Chips - 1.58oz (45g)
Satisfy your umami cravings with these Premium Shrimp Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potatoes, rice oil, sweet SHRIMP powder (CRUSTACEANS), salt, processed corn starch, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), seasoning (amino acids)
Contains CRUSTACEANS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2133 kJ / 511 kcal |
| Fat | 27.8 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 4.4 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.89 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satisfy your umami cravings with these Premium Shrimp Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potatoes, rice oil, sweet SHRIMP powder (CRUSTACEANS), salt, processed corn starch, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), seasoning (amino acids)
Contains CRUSTACEANS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2133 kJ / 511 kcal |
| Fat | 27.8 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 4.4 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.89 g |











