
Chip Star Seaweed & Salt Potato Chips - 1.58oz (45g)
Satisfy your umami cravings with these Seaweed & Salt Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potato flakes, vegetable oil and fat, salt, green laver (seaweed), sea lettuce, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), seasoning (amino acids)
May contain CRUSTACEANS (shrimp, crab), WHEAT (GLUTEN), MILK and EGG.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2196 kJ / 527 kcal |
| Fat | 28.9 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.36 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satisfy your umami cravings with these Seaweed & Salt Potato Chips. Packaged in a handy tube, they are perfect for on the go, in a lunch box, or for your snack cupboard!
Ingredients & Nutrition:
Potato flakes, vegetable oil and fat, salt, green laver (seaweed), sea lettuce, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), seasoning (amino acids)
May contain CRUSTACEANS (shrimp, crab), WHEAT (GLUTEN), MILK and EGG.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2196 kJ / 527 kcal |
| Fat | 28.9 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 57.8 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 0.36 g |











