
Coffee-Mate Hazelnut Powdered Creamer - 15oz (425.2g)
Want to add delicious taste to just about any cup of coffee? Stir things up the right way with Coffee-Mate's huge range of delicious liquid and powdered coffee creamers! Whether you prefer your coffee as part of a healthy breakfast, or simply as a pick me up when you're feeling the mid-afternoon blues - Coffee-Mate has a creamer for you!
Hazelnut powdered creamer - just add it to your coffee!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup solids, hydrogenated vegetable oil (coconut and/or palm kernel and/or SOYBEAN), dipotassium phosphate, sodium caseinate (a MILK derivative), artificial flavour, mono- and diglycerides, salt, annatto colour (E160b).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 100.0 g |
| – of which sugars | 50.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.25 g |
Original: $14.96
-65%$14.96
$5.24Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Want to add delicious taste to just about any cup of coffee? Stir things up the right way with Coffee-Mate's huge range of delicious liquid and powdered coffee creamers! Whether you prefer your coffee as part of a healthy breakfast, or simply as a pick me up when you're feeling the mid-afternoon blues - Coffee-Mate has a creamer for you!
Hazelnut powdered creamer - just add it to your coffee!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup solids, hydrogenated vegetable oil (coconut and/or palm kernel and/or SOYBEAN), dipotassium phosphate, sodium caseinate (a MILK derivative), artificial flavour, mono- and diglycerides, salt, annatto colour (E160b).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 100.0 g |
| – of which sugars | 50.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.25 g |













