
Corn Nuts BBQ - 4oz (113g)
The smoky-sweet flavour of your favourite downtown barbecue joint now comes in a bag. BBQ CORN NUTS is everything you love about grilling mixed with our passion for a bona fide corn snack.
Ingredients & Nutrition:
MAIZE, vegetable oil (palm, rapeseed), seasoning (salt, sugar, flavouring, flavour enhancers (monosodium glutamate (E621), disodium inosinate (E631), disodium guanylate (E627))), stabiliser (gum arabic (E414)).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1929 kJ / 462 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| – of which saturates | 9.0 g |
| Carbohydrate | 64.3 g |
| – of which sugars | 1.8 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 1.79 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The smoky-sweet flavour of your favourite downtown barbecue joint now comes in a bag. BBQ CORN NUTS is everything you love about grilling mixed with our passion for a bona fide corn snack.
Ingredients & Nutrition:
MAIZE, vegetable oil (palm, rapeseed), seasoning (salt, sugar, flavouring, flavour enhancers (monosodium glutamate (E621), disodium inosinate (E631), disodium guanylate (E627))), stabiliser (gum arabic (E414)).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1929 kJ / 462 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| – of which saturates | 9.0 g |
| Carbohydrate | 64.3 g |
| – of which sugars | 1.8 g |
| Protein | 6.0 g |
| Salt | 1.79 g |













