
Country Time Lemonade - 12fl.oz (355ml)
Classic and refreshing, Country Time Lemonade Soda Pop blends the timeless taste of lemonade with a fizzy twist for a perfectly uplifting drink.
Water, glucose–fructose syrup, citric acid (E330), sodium citrates (E331), preservative: sodium benzoate (E211), preservative: potassium sorbate (E202), natural flavours, sweetener: aspartame (E951), stabiliser: glyceryl abietate (E445), sequestrant: calcium disodium EDTA (E385), antioxidant: mixed tocopherols (E306), colour: tartrazine (E102).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 102 kJ / 24 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 6.5 g |
| – of which sugars | 6.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.27 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classic and refreshing, Country Time Lemonade Soda Pop blends the timeless taste of lemonade with a fizzy twist for a perfectly uplifting drink.
Water, glucose–fructose syrup, citric acid (E330), sodium citrates (E331), preservative: sodium benzoate (E211), preservative: potassium sorbate (E202), natural flavours, sweetener: aspartame (E951), stabiliser: glyceryl abietate (E445), sequestrant: calcium disodium EDTA (E385), antioxidant: mixed tocopherols (E306), colour: tartrazine (E102).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 102 kJ / 24 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 6.5 g |
| – of which sugars | 6.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.27 g |













