
Creme Savers Chocolate & Caramel Creme Hard Candy Peg Bag - 3oz (85g)
Indulge in smooth, swirled nostalgia with Creme Savers Chocolate & Caramel. The classic American hard candy that melts into silty caramel delight with every swirl. This bag is packed with individually wrapped candy combining rich chocolate and creamy caramel flavours - all as a long lasting hard candy!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, cocoa butter, whey powder (MILK), cream (MILK), flavourings, salt, colours, emulsifier: SOYA lecithin (E322).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 76.7 g |
| – of which sugars | 56.7 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.21 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in smooth, swirled nostalgia with Creme Savers Chocolate & Caramel. The classic American hard candy that melts into silty caramel delight with every swirl. This bag is packed with individually wrapped candy combining rich chocolate and creamy caramel flavours - all as a long lasting hard candy!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, cocoa butter, whey powder (MILK), cream (MILK), flavourings, salt, colours, emulsifier: SOYA lecithin (E322).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 76.7 g |
| – of which sugars | 56.7 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.21 g |











