
Dorval Sour Power Straws Pickle - 1.75oz (50g)
The POWER of SOUR is here!
Dorval are one of the originators of the sour candy category and there's a big reason why they are still around as a serious player today - THEIR SOUR POWER HAS PUCKER POWER!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), malic acid (E296), dextrose, palm oil, citric acid (E330), colours: turmeric oleoresin (E100), spirulina extract (E161g), vegetable juice for colour (orange, carrot), natural flavouring, tocopherols (E306), ascorbic acid (E300).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1580 kJ / 379 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 89.3 g |
| – of which sugars | 64.3 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.02 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The POWER of SOUR is here!
Dorval are one of the originators of the sour candy category and there's a big reason why they are still around as a serious player today - THEIR SOUR POWER HAS PUCKER POWER!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), malic acid (E296), dextrose, palm oil, citric acid (E330), colours: turmeric oleoresin (E100), spirulina extract (E161g), vegetable juice for colour (orange, carrot), natural flavouring, tocopherols (E306), ascorbic acid (E300).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1580 kJ / 379 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 89.3 g |
| – of which sugars | 64.3 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.02 g |











