
Doughbrik’s Wavers Extra Cheesy Crispy Snacks - 4.5oz (126g)
Potato flour, potato starch, MAIZE starch, WHEAT starch (contains WHEAT (GLUTEN)), processing aid: canola oil, tomato powder, sugar, salt, maltodextrin, yeast extract, Asiago cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), Parmesan cheese (MILK, cultures, salt, enzymes), whey (MILK), onion powder, enzyme modified cheddar cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), butter (MILK) (cream, salt), garlic powder, skimmed MILK powder, acids: citric acid (E330), lactic acid (E270), anti-caking agent: silicon dioxide (E551), paprika extract (E160c), spices, rosemary extract.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 53.6 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 1.70 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Potato flour, potato starch, MAIZE starch, WHEAT starch (contains WHEAT (GLUTEN)), processing aid: canola oil, tomato powder, sugar, salt, maltodextrin, yeast extract, Asiago cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), Parmesan cheese (MILK, cultures, salt, enzymes), whey (MILK), onion powder, enzyme modified cheddar cheese (MILK, cheese cultures, salt, enzymes), butter (MILK) (cream, salt), garlic powder, skimmed MILK powder, acids: citric acid (E330), lactic acid (E270), anti-caking agent: silicon dioxide (E551), paprika extract (E160c), spices, rosemary extract.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 53.6 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 1.70 g |













