
Dunkin' Blueberry Bagel Chips - 2.11oz (60g)
WHEAT (GLUTEN) flour, sugar, corn syrup, water, blueberry purée, flavourings, citric acid (E330), sodium alginate (E401), colours: E129, E133, frozen blueberry, margarine (palm oil, esterified oil, SOYAbean oil), salt, MILK.
Contains WHEAT (GLUTEN), MILK, SOYA.
Manufactured in a facility that also processes EGGS, PEANUTS, TREE NUTS, tomatoes, CRUSTACEANS, FISH, pork, chicken and beef.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1809 kJ / 432 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| – of which saturates | 8.3 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 16.7 g |
| Protein | 5.0 g |
| Salt | 0.19 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WHEAT (GLUTEN) flour, sugar, corn syrup, water, blueberry purée, flavourings, citric acid (E330), sodium alginate (E401), colours: E129, E133, frozen blueberry, margarine (palm oil, esterified oil, SOYAbean oil), salt, MILK.
Contains WHEAT (GLUTEN), MILK, SOYA.
Manufactured in a facility that also processes EGGS, PEANUTS, TREE NUTS, tomatoes, CRUSTACEANS, FISH, pork, chicken and beef.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1809 kJ / 432 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| – of which saturates | 8.3 g |
| Carbohydrate | 73.3 g |
| – of which sugars | 16.7 g |
| Protein | 5.0 g |
| Salt | 0.19 g |













