
Dunkin' Cheese In Cheese Bagel Chips - 2.11oz (60g)
WHEAT (GLUTEN) flour, sugar, salt, cheese seasoning powder (cheddar cheese (MILK), processed cheese (MILK), cheese powder (MILK), whey powder (MILK), MILK protein), margarine (palm oil, palm stearin, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471)), corn syrup, flavour enhancers: yeast extract, monosodium glutamate (E621), calcium (from MILK), raising agents: sodium carbonates (E500), citric acid (E330), colour: E102, black pepper seasoning, salt.
Contains WHEAT (GLUTEN), MILK, SOYA, beef.
Made in a facility that also processes EGGS, CRUSTACEANS (shrimp), pork, tomatoes and chicken.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1809 kJ / 432 kcal |
| Fat | 11.7 g |
| – of which saturates | 8.3 g |
| Carbohydrate | 71.7 g |
| – of which sugars | 18.3 g |
| Protein | 10.0 g |
| Salt | 0.60 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
WHEAT (GLUTEN) flour, sugar, salt, cheese seasoning powder (cheddar cheese (MILK), processed cheese (MILK), cheese powder (MILK), whey powder (MILK), MILK protein), margarine (palm oil, palm stearin, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471)), corn syrup, flavour enhancers: yeast extract, monosodium glutamate (E621), calcium (from MILK), raising agents: sodium carbonates (E500), citric acid (E330), colour: E102, black pepper seasoning, salt.
Contains WHEAT (GLUTEN), MILK, SOYA, beef.
Made in a facility that also processes EGGS, CRUSTACEANS (shrimp), pork, tomatoes and chicken.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1809 kJ / 432 kcal |
| Fat | 11.7 g |
| – of which saturates | 8.3 g |
| Carbohydrate | 71.7 g |
| – of which sugars | 18.3 g |
| Protein | 10.0 g |
| Salt | 0.60 g |













