
Everlasting Gobstopper Snack Box - 1.76oz (50g)
'Inside this scrumdiddlyumptious package you will find mystic and marvellous surprises that will entrance, intrigue & delight you beyond measure, so don't just stand there with your mouth open. go on. feed your imagination. These Everlasting Gobstoppers change their colour and flavour with each layer!'
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, corn syrup (less than 2%), malic acid (E296), calcium stearate, carnauba wax (E903), artificial flavourings, colours (E133, E132, E129, E102, E110).
Allergy Advice: May contain EGG.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1600 kJ / 377 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 93.3 g |
| – of which sugars | 93.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
'Inside this scrumdiddlyumptious package you will find mystic and marvellous surprises that will entrance, intrigue & delight you beyond measure, so don't just stand there with your mouth open. go on. feed your imagination. These Everlasting Gobstoppers change their colour and flavour with each layer!'
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, corn syrup (less than 2%), malic acid (E296), calcium stearate, carnauba wax (E903), artificial flavourings, colours (E133, E132, E129, E102, E110).
Allergy Advice: May contain EGG.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1600 kJ / 377 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 93.3 g |
| – of which sugars | 93.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











