

Fentimans Classic Ginger Beer (British) - 9.3fl.oz (275ml)
Fentimans’ Ginger Beer is botanically brewed using the same traditional techniques as Thomas Fentiman back in 1905. We ferment the finest Chinese ginger root for a drink that is fiery and full of flavour.
A traditionally brewed ginger beer with a complex taste. Our premium-quality, award-winning drinks are made using the finest ginger root. This carefully crafted recipe is also suitable for vegans.
Ingredients & Nutrition:
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 92kJ / 22 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4.6 g |
| – of which sugars | 4.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fentimans’ Ginger Beer is botanically brewed using the same traditional techniques as Thomas Fentiman back in 1905. We ferment the finest Chinese ginger root for a drink that is fiery and full of flavour.
A traditionally brewed ginger beer with a complex taste. Our premium-quality, award-winning drinks are made using the finest ginger root. This carefully crafted recipe is also suitable for vegans.
Ingredients & Nutrition:
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 92kJ / 22 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4.6 g |
| – of which sugars | 4.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0g |











