
Fini Tornado Fizzy Tutti Frutti - 0.32oz (9g)
Are you ready for a tornado of fizz to hit you when you take a bit of this delicious fondant-filled, tutti frutti-flavoured sweet liquorice stick?!
Please note: This listing is for 1x Fini Tornado Fizzy Tutti Frutti - 0.32oz (9g)
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), starch, vegetable fat (palm), gelatine, acids: E270, E296, E330; flavourings, acidity regulators: E325, E331; salt, emulsifier: E471; humectant: E422; colour.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1502 kJ / 359 kcal |
| Fat | 1 g |
| – of which saturates | Not specified |
| Carbohydrate | 86 g |
| – of which sugars | 69 g |
| Protein | 1.5 g |
| Salt | Not specified |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Are you ready for a tornado of fizz to hit you when you take a bit of this delicious fondant-filled, tutti frutti-flavoured sweet liquorice stick?!
Please note: This listing is for 1x Fini Tornado Fizzy Tutti Frutti - 0.32oz (9g)
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose-fructose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), starch, vegetable fat (palm), gelatine, acids: E270, E296, E330; flavourings, acidity regulators: E325, E331; salt, emulsifier: E471; humectant: E422; colour.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1502 kJ / 359 kcal |
| Fat | 1 g |
| – of which saturates | Not specified |
| Carbohydrate | 86 g |
| – of which sugars | 69 g |
| Protein | 1.5 g |
| Salt | Not specified |













