
Flake Dipped - 1.13oz (32g)
Bet you never thought you'd see this again! That delicious Flake you know and love has been enveloped in even more delectable Dairy Milk chocolate. Not only is it even more chocolatey and delicious, it also means it doesn't crumble all over your lap - win win!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, MILK powder, cocoa mass, cocoa butter, vegetable fat (palm), emulsifiers (polyglycerol polyricinoleate (E476), SOYA lecithin (E322)), flavouring (vanillin)
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1914 kJ / 458 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 8.0 g |
| Carbohydrate | 46.0 g |
| – of which sugars | 43.6 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.20 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bet you never thought you'd see this again! That delicious Flake you know and love has been enveloped in even more delectable Dairy Milk chocolate. Not only is it even more chocolatey and delicious, it also means it doesn't crumble all over your lap - win win!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, MILK powder, cocoa mass, cocoa butter, vegetable fat (palm), emulsifiers (polyglycerol polyricinoleate (E476), SOYA lecithin (E322)), flavouring (vanillin)
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1914 kJ / 458 kcal |
| Fat | 13.3 g |
| – of which saturates | 8.0 g |
| Carbohydrate | 46.0 g |
| – of which sugars | 43.6 g |
| Protein | 6.5 g |
| Salt | 0.20 g |













