
Fruit Gushers Watermelon and Sour Apple Share Box - 4.8oz (136g)
Betty Crocker's Fruit Gushers are bursting with fun! Fruit Gushers are soft and chewy and have a juicy centre that bursts open with a delicious fruity liquid that's made with real fruit juice and packs a mouthwatering watermelon or sour apple flavour!
Gushers are a gluten-free fruit flavoured snack with a chewy outer shell and liquid centre with mixed tropical flavours.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, pear purée, modified corn starch, fructose, maltodextrin, palm oil, cottonseed oil, acids: E330, E296; glycerin, white grape juice concentrate, E407, E471, E331, E332, flavouring, E300, E406, E415, colours: E110, E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1452 kJ / 348 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| – of which saturates | 2.2 g |
| Carbohydrate | 78.3 g |
| – of which sugars | 43.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.43 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Betty Crocker's Fruit Gushers are bursting with fun! Fruit Gushers are soft and chewy and have a juicy centre that bursts open with a delicious fruity liquid that's made with real fruit juice and packs a mouthwatering watermelon or sour apple flavour!
Gushers are a gluten-free fruit flavoured snack with a chewy outer shell and liquid centre with mixed tropical flavours.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, pear purée, modified corn starch, fructose, maltodextrin, palm oil, cottonseed oil, acids: E330, E296; glycerin, white grape juice concentrate, E407, E471, E331, E332, flavouring, E300, E406, E415, colours: E110, E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1452 kJ / 348 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| – of which saturates | 2.2 g |
| Carbohydrate | 78.3 g |
| – of which sugars | 43.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.43 g |











