
Halls Fresh Lime Hard Candy - 9 Pieces
Zingy, vibrant and irresistibly cool, HALLS Icy Fresh Lime blends bold lime flavour with a crisp, icy sensation for an instant hit of refreshment. Each 9-piece pack delivers the perfect balance of sharp citrus tang and clean coolness — ideal whenever you need a bright, lime-charged boost.
Ingredients & Nutrition:
Sugar; glucose syrup; acids: citric acid (E330), malic acid (E296); vitamin C (sodium L-ascorbate, L-ascorbic acid); acidity regulator: potassium citrates (E332); colour: chlorophylls (E140); flavouring.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1636 kJ / 385 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0.1 g |
| Carbohydrate | 95.0 g |
| – of which sugars | 76.0 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.18 g |
Original: $1.36
-65%$1.36
$0.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Zingy, vibrant and irresistibly cool, HALLS Icy Fresh Lime blends bold lime flavour with a crisp, icy sensation for an instant hit of refreshment. Each 9-piece pack delivers the perfect balance of sharp citrus tang and clean coolness — ideal whenever you need a bright, lime-charged boost.
Ingredients & Nutrition:
Sugar; glucose syrup; acids: citric acid (E330), malic acid (E296); vitamin C (sodium L-ascorbate, L-ascorbic acid); acidity regulator: potassium citrates (E332); colour: chlorophylls (E140); flavouring.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1636 kJ / 385 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0.1 g |
| Carbohydrate | 95.0 g |
| – of which sugars | 76.0 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.18 g |











