
Halls Raspberry Centre-Filled Hard Candy - 0.52oz (15g)
Bold, fruity and irresistibly cool, HALLS Raspberry bursts with juicy, tangy raspberry flavour, complemented by a smooth icy finish. Each 8-piece pack strikes the perfect balance between vibrant berry sweetness and crisp freshness — ideal for a quick, flavour-packed refresh whenever you need a cooling lift.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, glucose-fructose syrup, stabiliser: glycerol (E422); acids: lactic acid (E270), citric acid (E330); flavourings, acidity regulators: sodium lactate (E325), sodium citrates (E332); concentrated peach and raspberry juices (0.2–0.3%), concentrated black carrot juice, colour: paprika extract (E160c).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1594 kJ / 381 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 95.0 g |
| – of which sugars | 73.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.10 g* |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bold, fruity and irresistibly cool, HALLS Raspberry bursts with juicy, tangy raspberry flavour, complemented by a smooth icy finish. Each 8-piece pack strikes the perfect balance between vibrant berry sweetness and crisp freshness — ideal for a quick, flavour-packed refresh whenever you need a cooling lift.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, glucose-fructose syrup, stabiliser: glycerol (E422); acids: lactic acid (E270), citric acid (E330); flavourings, acidity regulators: sodium lactate (E325), sodium citrates (E332); concentrated peach and raspberry juices (0.2–0.3%), concentrated black carrot juice, colour: paprika extract (E160c).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1594 kJ / 381 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 95.0 g |
| – of which sugars | 73.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.10 g* |











