
Halls Raspberry Hard Candy - 9 Pieces
Bright, juicy and deliciously cool, HALLS Icy Raspberry combines sweet-tart raspberry flavour with an invigorating icy kick. Every 9-piece pack delivers the perfect balance of fruity sweetness and refreshing coolness, making it an easy go-to whenever you fancy a crisp, flavour-packed pick-me-up.
Ingredients & Nutrition:
Sugar; glucose syrup; xylitol; citric acid (E330); potassium citrate (E332); lactic acid (E270); flavourings; malic acid (E296); colour: E129.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may produce laxative effects.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1550 kJ / 370 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 93.0 g |
| – of which sugars | 85.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bright, juicy and deliciously cool, HALLS Icy Raspberry combines sweet-tart raspberry flavour with an invigorating icy kick. Every 9-piece pack delivers the perfect balance of fruity sweetness and refreshing coolness, making it an easy go-to whenever you fancy a crisp, flavour-packed pick-me-up.
Ingredients & Nutrition:
Sugar; glucose syrup; xylitol; citric acid (E330); potassium citrate (E332); lactic acid (E270); flavourings; malic acid (E296); colour: E129.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may produce laxative effects.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1550 kJ / 370 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 93.0 g |
| – of which sugars | 85.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |











