
Halls XS Watermelon Hard Candy - 0.52oz (15g)
Enjoy a refreshing splash of juicy watermelon with HALLS XS Watermelon Hard Candy. Bursting with vibrant flavour in every piece, this sweet little treat delivers a satisfying moment of freshness whenever you need it most.
Ingredients & Nutrition:
Sweeteners: isomalt (E953), sucralose (E955), flavourings, acidity regulators: malic acid (E296), lactic acid (E270), colour: allura red AC (E129).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may produce laxative effects.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1674 kJ / 400 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 98.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enjoy a refreshing splash of juicy watermelon with HALLS XS Watermelon Hard Candy. Bursting with vibrant flavour in every piece, this sweet little treat delivers a satisfying moment of freshness whenever you need it most.
Ingredients & Nutrition:
Sweeteners: isomalt (E953), sucralose (E955), flavourings, acidity regulators: malic acid (E296), lactic acid (E270), colour: allura red AC (E129).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Excessive consumption may produce laxative effects.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1674 kJ / 400 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 98.0 g |
| – of which sugars | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |











