
Hawaiian Punch Ocean Orange Chew Bar - 0.7oz (22g)
Treat your taste buds to an ocean of flavor with Hawaiian Punch Ocean Orange Candy Chews! Bursting with juicy orange flavor, these chewy candies will transport you to a tropical paradise in every bite. Plus, they’re individually wrapped, so you can take these sweet treats with you wherever you go!
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, hydrogenated coconut oil, invert sugar, dried EGG whites, citric acid (E330), natural and artificial flavourings, SOY lecithin, salt, colours (E110, E129).
May contain: MILK, PEANUTS, TREE NUTS, SESAME, WHEAT.
Warning: E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1705 kJ / 407 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| – of which saturates | 6.8 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 54.5 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.45 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Treat your taste buds to an ocean of flavor with Hawaiian Punch Ocean Orange Candy Chews! Bursting with juicy orange flavor, these chewy candies will transport you to a tropical paradise in every bite. Plus, they’re individually wrapped, so you can take these sweet treats with you wherever you go!
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, hydrogenated coconut oil, invert sugar, dried EGG whites, citric acid (E330), natural and artificial flavourings, SOY lecithin, salt, colours (E110, E129).
May contain: MILK, PEANUTS, TREE NUTS, SESAME, WHEAT.
Warning: E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1705 kJ / 407 kcal |
| Fat | 6.8 g |
| – of which saturates | 6.8 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 54.5 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.45 g |













