
Hershey's Birthday Cake Bar - 3.4oz (95g)
Hershey’s Birthday Cake Bar brings the party to every bite, combining smooth, creamy chocolate with colourful sprinkles and sweet birthday cake flavour. Fun, indulgent and full of celebration vibes.
Ingredients & Nutrition:
Sugars (sugar, corn syrup solids, lactose (MILK), glucose syrup), cocoa butter, MILK ingredients, modified palm oil, sunflower oil, emulsifier: SOYA lecithin (E322), corn starch, spirulina extract (colouring), glazing agent: beeswax (E901), colour: beetroot red (E162), palm and shea oil, emulsifier: polyglycerol polyricinoleate (E476), flavourings, colour: turmeric (E100), glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2228 kJ / 532 kcal |
| Fat | 27.7 g |
| – of which saturates | 17.0 g |
| Carbohydrate | 66.0 g |
| – of which sugars | 59.6 g |
| Protein | 4.3 g |
| Salt | 0.00 g |
Original: $9.52
-65%$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hershey’s Birthday Cake Bar brings the party to every bite, combining smooth, creamy chocolate with colourful sprinkles and sweet birthday cake flavour. Fun, indulgent and full of celebration vibes.
Ingredients & Nutrition:
Sugars (sugar, corn syrup solids, lactose (MILK), glucose syrup), cocoa butter, MILK ingredients, modified palm oil, sunflower oil, emulsifier: SOYA lecithin (E322), corn starch, spirulina extract (colouring), glazing agent: beeswax (E901), colour: beetroot red (E162), palm and shea oil, emulsifier: polyglycerol polyricinoleate (E476), flavourings, colour: turmeric (E100), glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2228 kJ / 532 kcal |
| Fat | 27.7 g |
| – of which saturates | 17.0 g |
| Carbohydrate | 66.0 g |
| – of which sugars | 59.6 g |
| Protein | 4.3 g |
| Salt | 0.00 g |











