
Hershey's Cookies N Creme Treat Bar - 0.5oz (15g)
If you love chocolate (or cookies and cream ice cream), then you’ll appreciate the delicious combination of crunchy chocolate cookie bits and smooth white creme. Hershey's Cookies ‘N’ Creme Candy Bars pack this classic flavour combo into each delicious bite.
Ingredients & Nutrition:
White chocolate flavour candy (81%) (sugar, vegetable oils (palm, sunflower, palm kernel), skimmed MILK powder, corn syrup solids, WHEAT (GLUTEN) flour, lactose (MILK), cocoa powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), MILK powder, raising agent: sodium carbonates (E500ii), cocoa mass, flavourings); cookies (19%).
Warning: May contain HAZELNUTS and ALMONDS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2200 kJ / 525 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| – of which saturates | 16.3 g |
| Carbohydrate | 65.0 g |
| – of which sugars | 49.3 g |
| Protein | 5.3 g |
| Salt | 0.33 g |
Original: $2.72
-65%$2.72
$0.95Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you love chocolate (or cookies and cream ice cream), then you’ll appreciate the delicious combination of crunchy chocolate cookie bits and smooth white creme. Hershey's Cookies ‘N’ Creme Candy Bars pack this classic flavour combo into each delicious bite.
Ingredients & Nutrition:
White chocolate flavour candy (81%) (sugar, vegetable oils (palm, sunflower, palm kernel), skimmed MILK powder, corn syrup solids, WHEAT (GLUTEN) flour, lactose (MILK), cocoa powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), MILK powder, raising agent: sodium carbonates (E500ii), cocoa mass, flavourings); cookies (19%).
Warning: May contain HAZELNUTS and ALMONDS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2200 kJ / 525 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| – of which saturates | 16.3 g |
| Carbohydrate | 65.0 g |
| – of which sugars | 49.3 g |
| Protein | 5.3 g |
| Salt | 0.33 g |











