
Hubba Bubba Max Sour Blue Raspberry Gum - (5 Piece)
HUBBA BUBBA Sour Blue Raspberry promises a candy-like chewing gum experience, packed with a juicy, Sour Blue Raspberry flavor. With Sour Blue Raspberry flavor, you'll find yourself getting plenty of practice blowing the biggest bubbles you can.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, gum base, corn syrup, citric acid (E330); less than 2% of: glycerol (E422), flavourings, SOYA lecithin (E322), colour: E133, antioxidant: butylated hydroxytoluene (E321), aspartame (E951).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1307 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.0 g |
| – of which sugars | 62.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
HUBBA BUBBA Sour Blue Raspberry promises a candy-like chewing gum experience, packed with a juicy, Sour Blue Raspberry flavor. With Sour Blue Raspberry flavor, you'll find yourself getting plenty of practice blowing the biggest bubbles you can.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, gum base, corn syrup, citric acid (E330); less than 2% of: glycerol (E422), flavourings, SOYA lecithin (E322), colour: E133, antioxidant: butylated hydroxytoluene (E321), aspartame (E951).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1307 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 75.0 g |
| – of which sugars | 62.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











