
Hubba Bubba Sour Blue Raspberry Bubble Tape - 2oz (56.7g)
If you love blowing huge bubbles, you’ve come to the right place! Hubba Bubba is packed with fabalicious flavours that will keep your taste buds tantalised with every chew, and this US-exclusive juicy sour blue raspberry flavour is certainly no different!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, gum base, corn syrup, glycerol, citric acid (E330); less than 2% of: corn starch, natural and artificial flavourings, SOYA lecithin, malic acid (E296), sweeteners: acesulfame K (E950), aspartame (E951); colour: E133, antioxidant: BHT (E321).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1397 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 66.7 g |
| – of which sugars | 66.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you love blowing huge bubbles, you’ve come to the right place! Hubba Bubba is packed with fabalicious flavours that will keep your taste buds tantalised with every chew, and this US-exclusive juicy sour blue raspberry flavour is certainly no different!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, gum base, corn syrup, glycerol, citric acid (E330); less than 2% of: corn starch, natural and artificial flavourings, SOYA lecithin, malic acid (E296), sweeteners: acesulfame K (E950), aspartame (E951); colour: E133, antioxidant: BHT (E321).
Contains a source of phenylalanine.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1397 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 66.7 g |
| – of which sugars | 66.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.00 g |













