
Jell-O Grape Gelatine - 3oz (85g)
A vibrant and fruity dessert bursting with the bold, juicy flavour of ripe grapes, delivering a perfectly smooth and jiggly texture in every bite. With its deep purple hue and refreshingly sweet taste, this classic gelatin treat captures the essence of fresh grapes in a light, fun, and nostalgic way. Easy to prepare and endlessly versatile, it’s a deliciously playful addition to any dessert spread.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, GELATIN, E355, E331, E330, Flavouring, Colours: E129, E133, Salt.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1705 kJ / 403 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 86.4 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.36 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A vibrant and fruity dessert bursting with the bold, juicy flavour of ripe grapes, delivering a perfectly smooth and jiggly texture in every bite. With its deep purple hue and refreshingly sweet taste, this classic gelatin treat captures the essence of fresh grapes in a light, fun, and nostalgic way. Easy to prepare and endlessly versatile, it’s a deliciously playful addition to any dessert spread.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, GELATIN, E355, E331, E330, Flavouring, Colours: E129, E133, Salt.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1705 kJ / 403 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 86.4 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.36 g |













