
Jell-O Island Pineapple Gelatine - 3oz (85g)
A smooth and refreshing dessert bursting with the sweet and tropical flavour of ripe mangoes. This easy-to-make gelatin treat delivers a vibrant fruity taste with a light and jiggly texture, making it a fun and delicious choice for any occasion. Perfect for pineapple lovers looking for a simple yet flavourful dessert!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, GELATIN, E355, Flavouring, E339, E331, E297, Colours: E102, E110.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1515 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 86.4 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.36 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A smooth and refreshing dessert bursting with the sweet and tropical flavour of ripe mangoes. This easy-to-make gelatin treat delivers a vibrant fruity taste with a light and jiggly texture, making it a fun and delicious choice for any occasion. Perfect for pineapple lovers looking for a simple yet flavourful dessert!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, GELATIN, E355, Flavouring, E339, E331, E297, Colours: E102, E110.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1515 kJ / 360 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 86.4 g |
| – of which sugars | 86.4 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 0.36 g |













