
Jell-O Sugar Free Black Cherry Gelatine - 0.3oz (8.5g)
A classic treat with a twist, Jell-O's Sugar Free Black Cherry Gelatin offers the rich, fruity flavour of black cherries without the added sugars. It's an ideal dessert option for those who are watching their sugar intake or simply seeking a lighter alternative to traditional desserts. The vibrant hue and wobbly texture make it not only a delight for the taste buds but also visually appealing.
Ingredients & Nutrition:
GELATIN, E355, E331, E330, E951, E950, Flavouring, Colours: E129, E133, Salt.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a source of phenylalanine (E951).
| Nutrient | Per 100g (dry) |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | <50 g* |
| Salt | 2.75 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic treat with a twist, Jell-O's Sugar Free Black Cherry Gelatin offers the rich, fruity flavour of black cherries without the added sugars. It's an ideal dessert option for those who are watching their sugar intake or simply seeking a lighter alternative to traditional desserts. The vibrant hue and wobbly texture make it not only a delight for the taste buds but also visually appealing.
Ingredients & Nutrition:
GELATIN, E355, E331, E330, E951, E950, Flavouring, Colours: E129, E133, Salt.
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a source of phenylalanine (E951).
| Nutrient | Per 100g (dry) |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | <50 g* |
| Salt | 2.75 g |













