
Jell-O Sugar Free Orange Gelatine - 0.3oz (8.5g)
Jell-O Orange Sugar-Free Gelatin is a guilt-free dessert that captures the vibrant and zesty essence of oranges without the added calories from sugar. Its radiant orange hue and inviting citrus aroma make it a visually appealing treat, offering a delightful sensory experience even before it's tasted. Perfect for those mindful of their sugar intake, it promises all the fun of traditional Jell-O with a health-conscious twist.
Ingredients & Nutrition:
Water, GELATIN, E355, E330, E331, E951, E950, Flavouring, Colours: E110, E102.
Warning: E102 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a source of phenylalanine (E951).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 47 kJ / 11 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.04 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Jell-O Orange Sugar-Free Gelatin is a guilt-free dessert that captures the vibrant and zesty essence of oranges without the added calories from sugar. Its radiant orange hue and inviting citrus aroma make it a visually appealing treat, offering a delightful sensory experience even before it's tasted. Perfect for those mindful of their sugar intake, it promises all the fun of traditional Jell-O with a health-conscious twist.
Ingredients & Nutrition:
Water, GELATIN, E355, E330, E331, E951, E950, Flavouring, Colours: E110, E102.
Warning: E102 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a source of phenylalanine (E951).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 47 kJ / 11 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.04 g |













