
Jelly Belly Lemon Meringue Jelly Beans - 2.47oz (70g)
The Original Gourmet Jelly Bean.
Everyone has a favourite, come explore all the ways they can brighten everyone's day
A tart and sweet taste you'll swear was topped with meringue. Flavoured with real lemon puree.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, lemon puree, acidity regulator (E330), fruit and vegetable concentrates (apple, pumpkin, carrot, hibiscus), glazing agents (E904, E901, E903), colours (E171, E100), salt.
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1513kJ/356 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 89 g |
| of which Sugars | 69 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.08 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Original Gourmet Jelly Bean.
Everyone has a favourite, come explore all the ways they can brighten everyone's day
A tart and sweet taste you'll swear was topped with meringue. Flavoured with real lemon puree.
INGREDIENTS & NUTRITION:
Sugar, glucose syrup, modified cornstarch, flavourings, lemon puree, acidity regulator (E330), fruit and vegetable concentrates (apple, pumpkin, carrot, hibiscus), glazing agents (E904, E901, E903), colours (E171, E100), salt.
| Nutrition Information | Typical value per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1513kJ/356 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which Saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 89 g |
| of which Sugars | 69 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.08 g |











