
Kool Aid Pineapple Unsweetened Drink Mix Sachet 0.14oz (3.96g)
Now you can enjoy this famous American beverage in your own home. Kool Aid powder just needs to be mixed with water and sugar to create a delicious and refreshing drink. Available in many flavours, there’s sure to be something for everyone.
Ingredients & Nutrition:
Citric acid (E330), maltodextrin, salt, calcium phosphate (E341), ascorbic acid (vitamin C), flavouring (natural and artificial), colours: E102, E110.
Warning: E102 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 111 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 8.33 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Now you can enjoy this famous American beverage in your own home. Kool Aid powder just needs to be mixed with water and sugar to create a delicious and refreshing drink. Available in many flavours, there’s sure to be something for everyone.
Ingredients & Nutrition:
Citric acid (E330), maltodextrin, salt, calcium phosphate (E341), ascorbic acid (vitamin C), flavouring (natural and artificial), colours: E102, E110.
Warning: E102 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 0 kJ / 0 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 111 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 8.33 g |













