
Laffy Taffy Sour Apple Rope Candy - 0.81oz (22.9g)
Willy Wonka has worked his magic into this fantastic Laffy Taffy rope! Bursting full of a mouth-puckering Sour Apple flavour, you can bite it, chew it, twist it, pull it - whatever way you eat it, it's fun! Not only that, there's a joke on every wrapper!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn syrup (MAIZE), sugar, palm oil, malic acid (E296), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), hydrogenated cottonseed oil, salt, SOYA lecithin (E322), natural flavourings, colours: E133, E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1572 kJ / 372 kcal |
| Fat | 6.5 g |
| – of which saturates | 4.3 g |
| Carbohydrate | 78.0 g |
| – of which sugars | 48.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Willy Wonka has worked his magic into this fantastic Laffy Taffy rope! Bursting full of a mouth-puckering Sour Apple flavour, you can bite it, chew it, twist it, pull it - whatever way you eat it, it's fun! Not only that, there's a joke on every wrapper!
INGREDIENTS & NUTRITION:
Corn syrup (MAIZE), sugar, palm oil, malic acid (E296), mono- and diglycerides of fatty acids (E471), hydrogenated cottonseed oil, salt, SOYA lecithin (E322), natural flavourings, colours: E133, E102.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1572 kJ / 372 kcal |
| Fat | 6.5 g |
| – of which saturates | 4.3 g |
| Carbohydrate | 78.0 g |
| – of which sugars | 48.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.10 g |











